دکتر پرویز دبیری

متخصص پاتولوژی


کتابسرای مهرافروز

متن سخنرانی دکتر دبیری در همایش تجلیل از پزشکان نمونه سال 90

به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد

و به نام ایران میهن گرانمایه ما که جایگاه پرورش مردان بزرگی بوده که شهرت جهانی یافته اند و یکی از آنها دانشمند نامدار، ابوعلی سینا است که امروز به نام و برای تجلیل وی چنین مجلس باشکوهی برپا شده است و همچنین ایران، بسیاری دیگر از مردان بزرگ را در دامن خود پرورده است.
سلام بر علم، که امروز چون چراغی روشنگر فرا راه زندگی است. سلام بر دانشمندان گرانمایه و سلام بر "استاد" که برای تربیت و پرورش نسل جوان شایسته ی کشور می کوشد.

چون وقت زیادی برای گفتمان ندارم اجازه می خواهم سخنی در "تجلیل علم" بیان دارم.

به گفته حکیم نظامی: من به تو جز علم نگویم سخن علم چو آید به تو گوید چه کن

اینک انسان در دوران تفکر علمی گام نهاده و اندیشه ی خلاق بشری به کمک علم و روش های علمی و نوآوری های دائمی خود هر روز منظره ی جهان ما را تغییر می دهد. پیشرفت ها و جهش های فکری آدمی در علوم و فنون در طول یک قرن اخیر به مراتب بیش از ثمره ی تلاش های هفت هزار ساله ی تاریخش بوده و عصر جدیدی را بر پایه ی جهان بینی علمی به روی ما گشوده است.

دانشگاه ها در دنیای امروز بزرگ ترین کانون های آزاداندیشی و نوآوری و پژوهش گری و جایگاه تجلی و پرورش افکار انسانی هستند. امروزه پیشرفت علوم روز به روز و شاید ساعت به ساعت است. هزاران موسسه ی علمی تلاش همیشگی خود را برای شناخت رازهای جهان هستی آغاز کرده اند. چهره ی روشن علم است که بر اوهام و خرافات پیروز گشته و نظم جهان هستی را بر ما روشن تر ساخته و معجزه ی زندگی و شاهکارهای دنیای زنده را به ما شناسانده است. بزرگ ترین انقلابگر دنیای امروز و فردای ما "علم" است، زیرا اوست که پیوسته منظره جهان را برای ما دگرگون می کند.
ویژگی علم در این است که پوینده (دینامیک)، و با زمان پیشرونده است.

قلمروی تحقیقش دنیای مادی و معنا هر دو را فرا می گیرد و چون به مشاهده، تجربه و پژوهش متکی است، قوانینش درست و روشن و در برابر هر "محکی" استوار و دستورهایش دقیق و جهانی است؛ تعصب بر نمی انگیزد و مرز و بومی ندارد و بزرگ ترین راهنما و راه گشای دنیای ماست (چون خور، به فروغ خود جهان آراید). در برابر پرسش هایی که درباره ی وجود خود و جهان طرح می کنیم، هر پاسخی که علم امروزی به ما می دهد، با اطمینان خاطر باید پذیرفت و آنها را که علم هنوز نمی تواند پاسخگو باشد به سادگی باید گفت: نمی دانیم و چشم به آینده بدوزیم.

.وه که پشت و پناه ما علم است روشنی بخش راه ما علم است
هدفش خدمت به انسان هاست بهترین خیرخواه ما علم است

در این فرصتی که داشتم، به یاد زحمات و دشواری هایی که برای راه اندازی دانشگاه پزشکی اصفهان در شصت سال گذشته در پیش داشتیم افتادم و نام بنیان گذاران دانشمند و تلاش گری همانند: دکتر حکمی، دکتر مسیح جلوه، دکتر ابوتراب نفیسی، دکتر منوچهر دانشگر، دکتر محمد ریاحی، دکتر سرلتی، دکتر بلیغ، دکتر امیرنیرومند، دکتر ادیب و سایر اساتید محترم را از خاطر گذراندم.
در پایان با سپاس از ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر شیرانی و همچنین ریاست محترم هیأت مدیره ی نظام پزشکی، جناب آقای دکتر جوادی و دیگر استادان و نخبگان و همکاران گرامی که مجلسی بدین شایستگی ترتیب داده اند، سلامتی و شادکامی همه ی حاضران و همسر گرامی و وفادار خود را از خداوند متعال آرزومندم.

دکتر پرویز دبیری
29 مهر 1390


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سایتهای دیگرمتن سخنرانی دکتر دبیری دانسان و علم در برابر آسیببیوگرافیجهان بینی علمی و دنیای زنیادنامهتألیفات پزشکیصفحه اصلیپیامهای کاربران