کتابسرای مهر افروز

برای دریافت کتابهای دکتر پرویز دبیری به کتابسرای مهر افروز مراجعه نمایید ‬
ارگ عظیم جهان نما ، اول خیابان طیب طبقه زیر زمین پلاک13 تلفن : 2121293 0311
 
متن سخنرانی دکتر دبیری در همایش تجلیل از پزشکان نمونه سال 90


به نام خداوند جان و خرد                               کزین برتر اندیشه برنگذرد

و به نام ایران میهن گرانمایه ما که جایگاه پرورش مردان بزرگی بوده که شهرت جهانی یافته اند و یکی از آنها دانشمند نامدار، ابوعلی سینا است که امروز به نام و برای تجلیل وی چنین مجلس باشکوهی برپا شده است و همچنین ایران، بسیاری دیگر از مردان بزرگ را در دامن خود پرورده است.
سلام بر علم، که امروز چون چراغی روشنگر فرا راه زندگی است. سلام بر دانشمندان گرانمایه و سلام بر "استاد" که برای تربیت و پرورش نسل جوان شایسته ی  کشور می کوشد.

چون وقت زیادی برای گفتمان ندارم اجازه می خواهم سخنی در "تجلیل علم" بیان دارم.

به گفته حکیم نظامی:  من به تو جز علم نگویم سخن            علم چو آید به تو گوید چه کن

اینک انسان در دوران تفکر علمی گام نهاده و اندیشه ی  خلاق بشری به کمک علم و روش های علمی و نوآوری های دائمی خود هر روز منظره ی جهان ما را تغییر می دهد. پیشرفت ها و جهش های فکری آدمی در علوم و فنون در طول یک قرن اخیر به مراتب بیش از ثمره ی تلاش های هفت هزار ساله ی تاریخش بوده و عصر جدیدی را بر پایه ی جهان بینی علمی به روی ما گشوده است.

دانشگاه ها در دنیای امروز بزرگ ترین کانون های آزاداندیشی و نوآوری و پژوهش گری و جایگاه تجلی و پرورش افکار انسانی هستند. امروزه پیشرفت علوم روز به روز و شاید ساعت به ساعت است. هزاران موسسه ی علمی تلاش همیشگی خود را برای شناخت رازهای جهان هستی آغاز کرده اند. چهره ی روشن علم است که بر اوهام و خرافات پیروز گشته و نظم جهان هستی را بر ما روشن تر ساخته و معجزه ی زندگی و شاهکارهای دنیای زنده را به ما شناسانده است. بزرگ ترین انقلابگر دنیای امروز و فردای ما "علم" است، زیرا اوست که پیوسته منظره جهان را برای ما دگرگون می کند.
ویژگی علم در این است که پوینده (دینامیک)، و با زمان پیشرونده است.

قلمروی تحقیقش دنیای مادی و معنا هر دو را فرا می گیرد و چون به مشاهده، تجربه و پژوهش متکی است، قوانینش درست و روشن و در برابر هر "محکی" استوار و دستورهایش دقیق و جهانی است؛ تعصب بر نمی انگیزد و مرز و بومی ندارد و بزرگ ترین راهنما و راه گشای دنیای ماست (چون خور، به فروغ خود جهان آراید). در برابر پرسش هایی که درباره ی وجود خود و جهان طرح می کنیم، هر پاسخی که علم امروزی به ما می دهد، با اطمینان خاطر باید پذیرفت و آنها را که علم هنوز نمی تواند پاسخگو باشد به سادگی باید گفت: نمی دانیم و چشم به آینده بدوزیم.

   .وه که پشت و پناه ما علم است                              روشنی بخش راه ما علم است
هدفش خدمت به  انسان هاست                            بهترین خیرخواه  ما علم است 

در این فرصتی که داشتم، به یاد زحمات و دشواری هایی که برای راه اندازی دانشگاه پزشکی اصفهان در شصت سال گذشته در پیش داشتیم افتادم و نام بنیان گذاران دانشمند و تلاش گری همانند: دکتر حکمی، دکتر مسیح جلوه، دکتر ابوتراب نفیسی، دکتر منوچهر دانشگر، دکتر محمد ریاحی، دکتر سرلتی، دکتر بلیغ، دکتر امیرنیرومند، دکتر ادیب و سایر اساتید محترم را از خاطر گذراندم.
در پایان با سپاس از ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر شیرانی و همچنین ریاست محترم هیأت مدیره ی نظام پزشکی، جناب آقای دکتر جوادی و دیگر استادان و نخبگان و همکاران گرامی که مجلسی بدین شایستگی ترتیب داده اند، سلامتی و شادکامی همه ی حاضران و همسر گرامی و وفادار خود را از خداوند متعال آرزومندم.

 دکتر پرویز دبیری
 29  مهر 1390    

       

 

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

صفحه اصلي
سوالات پزشکی كاربران
پيام هاي كاربران
گالري عكس
سايت هاي مرتبط
تألیفات پزشکی
جهان بینی علمی و دنیای زنده
انسان و علم در برابر آسیب های اجتماعی امروز
متن سخنرانی دکتر دبیری در همایش تجلیل از پزشکان نمونه سال 90
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences